Můj svět - literatura, film, kreativnost

První věc, kterou si spisovatel musí osvojit, je v umění předvádět to, co cítí, na to, co chce, aby cítili druzí. Albert Camus Život je jako divadlo. Nezáleží jak dlouhé představení bylo, ale jak dobře se zahrálo.

Jiří Weil - Život s hvězdou


Jiří Weil – Život s hvězdou

Tento příběh je autobiografickým románem Jiřího Weila. Hlavním hrdinou je Josef Roubíček, je to židovský bankovní úředník, a prožívá život v nevýhodách a v bídě. Žije sám ve starém nezařízeném domě. Neustále vzpomíná na svou milou Růženu, která se s ním rozešla. Jedinou oporou se mu stává kocour Tomáš, kterému se svěřuje se svou minulostí a sděluje mu i své trable.
Josef nemá často peníze na jídlo. U řezníka si může jedině koupit kosti nebo krev. Na maso totiž nemá lístky. Podle stanovení úřadů nemůže navštěvovat divadla ani hostince.
Je předvolán k registraci a musí si přišít žlutou šesticípou hvězdu na levou stranu, přímo k srdci. Lidé ho odsuzují a pohrdají jím.
Má strýce a tetu, kteří ho neustále obviňují z bídy, kterou prožívají. Jednoho dne se setká s dělníkem Maternou, který se ho snaží přivést do společnosti a hodně mu pomáhá.
Po složitých lékařských prohlídkách nastoupí pracovat na židovský hřbitov, spolu s jinými pracovníky shrabuje listí nebo pěstuje zeleninu.
Nějakým přehlédnutím v kartotéce není Josef Roubíček povolán do transportu spolu s jinými Roubíčky.
Materna mu nabízí úkryt, zprvu mu jsou boje proti nacismu cizí ale poté co se dovídá o Růženině smrti, nabídku přijme a odhodí svou minulost.
Lidé, kteří souhlasili s dobrovolnou smrtí, byli odměňováni úmrtním oznámením, u ostatních zemřelých židů se nesměl udávat ani důvod smrti a žádné jiné zprávy. Mnoho židů raději spáchalo sebevraždu.

Úryvek:
„Šel jsem domů a obšíval jsem cípy hvězdy. Bylo jich šest a z hvězdy se na mě šklebil nápis v cizí řeči, byl přikrčený a nahrbený. Nahmatal jsem na kabátě srdce a označil je špendlíky, bušilo docela pravidelně. Podíval jsem se do střepu zrcadla, černá a žlutá hvězda byla vyzývavá, křičela o pomoc nebo na poplach. „
03.03.2008 13:49:17


<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se