Můj svět - literatura, film, kreativnost

První věc, kterou si spisovatel musí osvojit, je v umění předvádět to, co cítí, na to, co chce, aby cítili druzí. Albert Camus Život je jako divadlo. Nezáleží jak dlouhé představení bylo, ale jak dobře se zahrálo.

ANTOINE DE SAINT – EXUPÉRY - MALÝ PRINC


Z francouzského originálu „Le Petit Prince“, vydaného nakladatelstvím Gallimard v Paříži roku 1946. Přeložila Zdeňka Stavinohová. V Klubu mladých čtenářů vydal jako svou 7657. publikaci Albatros, nakladatelství pro děti a mládež, v Praze roku 1989.

Když byl autor příběhu malý, uměl kreslit jen hroznýše, který spolkl slona. Jeho výtvor se podobal klobouku, alespoň takhle to nazvali dospělí. Ale dospělí tomu prý nerozumí.
A tak nechal malování a stal se z něj letec. Jednoho dne ztroskotal na poušti, kde se seznámil se záhadným človíčkem, kterého nazývá Malým princem.
Letec mu namaloval beránka, protože Malý princ pochází z planety, kde má jen tři sopky, baobaby a jednu květinu, jemu nejvzácnější.
Zatímco se letec pokouší opravit svůj stroj, aby se mohl vrátit domů, Malý princ mu vypráví o svých zážitcích. Navštívil několik planet, na kterých byl vždy jeden dospělý, který si myslel, že je velice důležitý. Ač to byl Businessman, který počítal hvězdy a považoval je za své vlastnictví, nebo to byl král, který vládl celému vesmíru, nebo člověk, který se staral, aby na své planetě měl dosti světla nebo to byl pijan a domýšlivec. Ať to byl kdokoli, Malý princ vyvodil, že dospělí jsou prostě hrozně zvláštní.
Malý princ vypráví, jak se na planetě Zemi potkal s liškou, kterou si ochočil a tak mezi nimi vzniklo přátelství. Liška ho naučila, že to co je důležité je očima neviditelné. Setkává se zde i s květinami, které jsou naprosto stejné jako jeho jediná květina na vzdálené planetě. Uvědomil si, že jeho květina je jen jeho a jen na ní mu záleží, protože on je za ní zodpovědný, zalévá ji a stará se o ni.
Malý princ a letec se stanou blízkými přáteli, protože zjistí, že oba přemýšlejí stejně.
Malý princ se musí vrátit na svou planetu a tak se loučí s letcem. Slíbí mu, že kdykoliv se podívá na hvězdy, uslyší je se smát, tak jako se směje tento človíček z cizí planety.

Názor:
I když je to dětská knížka, je velmi hezká. Hlavně na zamyšlení. Líbilo se mi, jak Malý princ uvažuje o věcech, které nezná, o věcech jako je přátelství, odpovědnost za ty, které máme rádi. Zamýšlí se nad dobrem a zlem a nad opravdovým štěstím.
Je to malý naivní človíček, ale přesto je moudřejší než kdejaký dospělý.

Úryvek:
„To co je důležité je očima neviditelné.“

„Oči jsou slepé. Musíme hledat srdcem.“

„Uvědomil jsem si, jak by to bylo hrozné, kdybych už nikdy neslyšel ten smích. Byl mi studánkou v poušti.“
23.10.2008 08:48:35Komentáře

2 komentářů:
  • 08.01. 21:04, Petra

    Děkuji, to je milé. Všechna díla co tu mám jsem psala a četla sama.

  • 08.01. 20:40, Jáá

    Dobrý den,tenhle sloh o Malym princi je nejhezčí co sem kdy četla. Je to fakt úžasný. Krásně strušně a jasně napsaný. Jetsli jste to psala sama,jen tak dál.


přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se