Můj svět - literatura, film, kreativnost

První věc, kterou si spisovatel musí osvojit, je v umění předvádět to, co cítí, na to, co chce, aby cítili druzí. Albert Camus Život je jako divadlo. Nezáleží jak dlouhé představení bylo, ale jak dobře se zahrálo.

Karel Havlíček Borovský - Král Lávra


Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1976 jako svou 4005. publikaci.

Epická báseň o irském králi, který byl velice moudrý, jen jedna věc jeho poddaným vadila. Holil se jen jednou do roka a pokaždé nechal holiče, který ho holil popravit, aby nevyzradil jeho tajemství. Irský král měl totiž oslí uši.
Jednou ho měl holit mladý Kukulín. Když dodělal svou práci, byl poslán na popraviště. Když se to dozvěděla jeho matka, šla žádat krále o milost. Král ho nechal naživu, ale jen pod podmínkou, že co ví si nechá pro sebe a bude krále holit do smrti. Jako jediný rozluští hádanku, proč král nechává popravovat holiče.
„Jenom jednu slabost
ten král dobrý měl,
že jest na holiče
tuze zanevřel,
dal se holit jenom jednou v roce,
dlouhé vlasy po krku široce
nosil jak roj včel."
Po čase se Kukulín souží stále víc. Trápí ho, že se nemůže s královým tajemstvím nikomu svěřit. Šel tedy za poustevníkem, aby mu poradil. Bylo mu řečeno, aby své tajemství vypověděl staré vrbě, a že se mu uleví. Opravdu to pomohlo.
Za nějaký čas král uspořádal velkou hostinu, na kterou pozval hudebníky. Basista, který na tento ples jel, ztratil kolíček od basy. Cestou narazil na starou vrbu, ze které si uřízl proutek, aby mohl hrát.
Na plese ale basa začala hrát, že král má oslí uši. Došlo k odhalení velkého tajemství. Od té doby král už své uši přestal schovávat a lidé si na to zvykli.

Rozbor:
Karel Havlíček Borovský svými satirami kritizuje absolutismus. Jako novinář rád psal o bojích Irů za svobodu. Proto jde o irského krále. Postava krále Lávry ukazuje vlastnosti panovníka Ferdinanda, který v té době seděl dlouhá léta na císařském trůně ve Vídni. Oslí uši jsou tedy politickým symbolem. S podobnou pohádkou se K.H. Borovský seznámil ve Vídni, přeložil si ji a humoristicky přepracoval, dal jí některé české prvky. Jde o satirickou kritiku hlouposti, prostý příběh panovníka.
Písňová forma, lidová mluva a humor, prostý text a šťastný konec.

Úryvek:
„Tu je konec písně:
zdráv buď Lávra král!
Kukulín ho vždycky
holil a stříhal,
neb to nikdy najevo nevyšlo,
jak tajemství až do basy přišlo
a z basy na bál.“
11.11.2008 00:01:34Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se