Můj svět - literatura, film, kreativnost

První věc, kterou si spisovatel musí osvojit, je v umění předvádět to, co cítí, na to, co chce, aby cítili druzí. Albert Camus Život je jako divadlo. Nezáleží jak dlouhé představení bylo, ale jak dobře se zahrálo.

Božena Němcová - Divá Bára


Z knihy Zlatoroh – Karla a jiné povídky. Vydal jako svou 4568. Publikaci Albatros, nakladatelství pro děti a mládež, v Praze r. 1974. Ilustroval Karel Müller.

Hlavní hrdinkou je Bára, která se narodila Jakubovi a Báře. Jakub si zprvu přál syna, ale nakonec nelitoval, že má děvče. Maminka Bára zemřela brzy po porodu, a tak malou Báru musel vychovávat Jakub. Ještě za života matky se jednoho dne stala nehoda. Sousedka ji našla v domě polomrtvou. Kmotry z toho usoudily, že přišla polednice a malou Barču proměnila v divé dítě.
Bára byla vysoká, silná a mrštná, žádné děvče se jí nemohlo vyrovnat. Měla tmavohnědou pleť, dlouhé černé vlasy a velké oči „oči buličí“. Nebála se čertů, hadů, polednic ani čarodějů. Spřátelila se s Eliškou, neteří faráře a Josífkem. Elška odjela na delší dobu do Prahy za svou nemocnou tetou. Vrátí se ale zpátky a vypráví všem jaká je Praha město. Elška se v Praze zamilovala do doktora Hynka, o této lásce ani panna Pepinka ani farář neví. Svěřila se jen své přítelkyni Báře, která při ní stojí.
O Elšku se uchází pan správce, který je sice majetný, ale Elška ho nemá ráda. Bára se o chlapce nezajímá, však jednoho dne, kdy pase krávy, zahlédne na okraji lesa myslivce. Poté ho zahlédne ještě několikrát, ale nikdy s ním nepromluví.
Elška je nešťastná, správce se spolu s pannou Pepinkou rozhodli ji přesvědčit k sňatku. Jeden večer Bára vystraší pana správce na pokraji lesa, oblékne se za strašidlo s umrlčí lebkou a vyhrožuje mu, že pokud Elšku nenechá, přijde si pro něj. Lidé ve vsi ji ale odhalí a chtějí ji potrestat. Bára musí být za trest jednu celou noc zavřena na hřbitově. Přijde tam za ní její otec Jakub se psem Lišajem. Práno se objeví i myslivec, na kterého Bára u hrobu své matky celou noc myslela. Myslivec ji vyzná lásku, Bára se sňatkem souhlasí. Otec jim nad hrobem matky dává požehnání. Bára si bere myslivce a Elška pana doktora Hynka z Prahy.

Úryvek:
“Divím se tvé smělosti, jako jsem se divil tvé síle. Vždy jsem matce o tobě povídal,“ řekl myslivec. – „Vy máte, pane, ještě matku?“ ptala se Bára důvěrně. – „Ano, starou matku; - bydlíme spolu vysoko na vrchu, tři čtvrtě hodiny odtud, v lese – v myslivně. Já jsem myslivec. Matka moje přeje si dceru, viděla by mne ráda šťastného. Nenašel jsem nikde ženu, jakou bych si byl přál, až jsem tebe viděl. – Báro, já nejsem přítel dlouhých řečí; - mám tě rád od té chvíle, co jsem tě viděl, - já se tě naučil i znát, třebas s tebou byl nemluvil, - a jestli jsem posud ničehož ti neřekl, stalo se tím, že jsem si netroufal dojít tvého slova. Nyní víš vše; řekni i ty, jestli se ti líbím – a chceš-li být mou ženou. „
08.01.2009 21:06:29Komentáře

3 komentářů:
  • 08.11. 15:59, Domajs

    Díky moc :) četla jsem knížku, ale zápis se mi z ní dělat nechce :) moc ti děkuju:)

  • 28.10. 18:41, autor

    Ahoj, vůbec to nevadí. Naopak děkuji, že to vůbec někdo čte, jsem ráda, že jsi mě upozornila na chybu, ihned jí opravím:-)

  • 19.07. 19:10, romais

    Ahojky :-) je to moc krásně napsaný, doufám, že nevadí, že jsem si to opsala :-) knížku jsem sice četla, ale nebaví mě to vymýšlet :-) Jen jsem tam přišla na jendu takovou věc :-) Elška myslím není dcera faráře... ani by to nebylo možný :-D je to jeho neteř :-)


přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se