Můj svět - literatura, film, kreativnost

První věc, kterou si spisovatel musí osvojit, je v umění předvádět to, co cítí, na to, co chce, aby cítili druzí. Albert Camus Život je jako divadlo. Nezáleží jak dlouhé představení bylo, ale jak dobře se zahrálo.

Michal Viewegh - Výchova dívek v Čechách


Vydalo nakladatelství Petrov v Brně roku 1997 jako svou 91.publikaci. Autorem fotografie Ani Geislerové na přebalu knihy je Miroslav Zajíc.

Spisovatel a učitel na základní škole vypráví příběh Beáty Králové. Dostane nabídku od podnikatele Denise Krále, aby změnil a vychoval jeho dceru Beátu, která prochází krizovým obdobím. Je celý den zavřená v temném pokoji a s nikým nemluví. Příčinou Beátina smutku je rozchod s přítelem. Ze začátku jde konverzace těžce, Beáta spisovateli odsekává a nesnáší ho. Poté se mu podaří ji změnit. Spisovatel tráví více času u Králových než doma s rodinou.
Beáta je nadšená pro přestavbu pokoje, najednou jakoby se nic nestalo, sblíží se s vypravěčem. Dojde mezi nimi k citovému vzplanutí. Tajně se scházejí.
Beáta začne učit na Zbraslavské základní škole, stejně jako on. Z počátku se skrývají, tajně se scházejí i ve škole, potom se ale jejich vztah změní a rozejdou se. Jsou si tak trochu cizí. Beáta začne chodit s Američanem Steavem, se kterým plánuje cestu do Ameriky, poté chodí i s Jakubem, ale ani jeden z těchto vztahů nevydrží. Beáta se stane členkou hnutí nadace SOS Animals, účastní se různých stávek a protestů. Když se znovu potkávají, učitel se dovídá, že se odvrátila k Bohu.
Bývalý učitel se stane redaktorem v nakladatelství. Se svou novou prácí je spokojen a s Beátou se přestává vídat. Dokonce o ní napíše i povídku, která poukazuje na to, jaká je Beáta intelektuálka.
Beáta se nakonec znovu dostává do depresí, kterým sama nedokáže čelit a které neunese a spáchá sebevraždu při jízdě autem.

Úryvek: „Bylo to víc než radost. Byla to radost a strach zároveň. Strach, že to skončí. Strach, že to neskončí.“

Názor: Michal Viewegh příběh vypráví s humorem i s napětím. Prokládá příběh citáty a výroky slavných, uvažuje nad životem Beáty. Příběh popisuje jakoby ho sám prožil.
04.02.2009 17:21:46 | Autor: petaKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se