Můj svět - literatura, film, kreativnost

První věc, kterou si spisovatel musí osvojit, je v umění předvádět to, co cítí, na to, co chce, aby cítili druzí. Albert Camus Život je jako divadlo. Nezáleží jak dlouhé představení bylo, ale jak dobře se zahrálo.

Bohumil Hrabal - Postřižiny


Nakladatelství Hynek, Praha 2000, první vydání.
Celý příběh vypráví Maryša, manželka Francina, který je správcem pivovaru v Nymburce. Tento příběh je autobiografií Bohumila Hrabala. Jeho matka byla velmi krásná a energetická žena, měla ráda zabijačku, pivo a maso. Jeho nevlastní otec Francin zabijačku nesnášel. Raději pil bílou kávu a přikusoval k ní suchý chléb. Francin své ženě vyčítal, že jí a že se chová jako neslušná žena. Byl tak trochu zásadový. Maryšin kadeřník Boďa Červinka se stará o její překrásné a dlouhé vlasy, které jsou příčinou toho, že se za ní každý chlap otočí. Francin Maryšku miluje, nosí jí pravidelně dárky.
Jednoho dne přijede Francinův bratr Pepin na návštěvu. Je roztržitý, když mluví tak křičí,je povoláním švec a je to trochu blázen. Pepin je Bohumilem Hrabalem označován jako „pábitel“, obyčejný člověk, navenek prostý, uvnitř mravně čistý a milující život. Maryša s Pepinem blbne, hrají si, povídají si historky a zážitky (hlavně Pepin) a jednoho dne dokonce spolu vylezou na komín.
Do města se dostane novinka – rádio. Zkracuje vzdálenost mezi Prahou a jejich městečkem. Maryša je posedlá zkracováním: ustřihne si sukni, kocourovi Muckovi usekne sekyrkou ocas, s Pepinem zkrátí nohy u stolu o 10 centimetrů.
Francin přiveze z cest přístroj ze skleněných trubic a elektrodů na léčení, přiveze i gramofon a chce s ženou tancovat tango. Maryška si chce zatancovat i s Pepinem a při tanci si zvrtne kotník a má nohu v sádře. Najednou má Francin ženu jakou si přál. Leží doma, Francin se o ni stará, obletuje ji a chce ji dokázat jak moc ji má rád.
Maryša dostává další nápad – zkrátit si vlasy. Její kadeřník jí je zkrátit nechce, při stříhání mu tečou slzy. Maryšku nikdo nemůže poznat. Její muž ji přede všemi našvihá pumpičkou přes zadek.
Úryvek:
“Kde máš vlasy?“ pravil Francin a držel redis pero číslo tři ve chvějících se prstech.
„Tady“, povídám a opřela jsem bicykl o zeď a zvedla nosič a podala ty dva těžké copy.
12.04.2010 11:00:19 | Autor: PetraKomentáře

3 komentářů:
  • 01.12. 09:21, Brumík

    Maryša usekla ocas Muckovi, ale nebyl to kocour ale pes!!! Proč to máš špatně???

  • 04.05. 22:07, Petra

    Děkuji, rádo se stalo! :-)

  • 26.04. 17:27, Hanule

    bylo to moc super a hodně mi to pomohlo díky :-)


přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se