Můj svět - literatura, film, kreativnost

První věc, kterou si spisovatel musí osvojit, je v umění předvádět to, co cítí, na to, co chce, aby cítili druzí. Albert Camus Život je jako divadlo. Nezáleží jak dlouhé představení bylo, ale jak dobře se zahrálo.

John Irving - Pravidla moštárny


Z anglického originálu „The Cider House Rules“ vydaného nakladatelstvím Transworld Publisher v Londýně r. 1998, přeložil Miroslav Košťál.
Vydala Euromedia Group k.s. – Odeon v Praze roku 2005 jako svou 2833. publikaci.

V městečku St.Cloud´s ve státě Maine zřídil jistý doktor Larch sirotčinec. Narodil se zde chlapec, kterému sestry začaly říkat Homer Wells. Jako malý putoval od rodiny k rodině, ale v žádné z nich nezůstal dlouho. Homer nebrečel, protože děti ze sirotčince nebrečí. Sestry ke každému dítěti totiž nemohou hned běžet, když brečí. Jedna rodina si ale přála, aby Homer brečel, proto pořád jen řval, že byl slyšet po celém St.Cloud´s. Homer se tedy opět vrátil do sirotčince. Poslední adoptivní rodinou byli Winkleovy. Oba milovali přírodu a dobrodružství a Homera chtěli vychovat ve stejném duchu. Homer jim dal šanci, jel s nima na čundr, spal ve stanu. Stala se ale ehoda, když pluli na řece, klády dřeva, které se hnaly po vodě, zbavily Winkleovy života. Homer vyvázl živý, vrátil se opět do St.Cloud´s.
Když byl dr.Larch mladý, jeho otec mu k narozeninám zaplatil noc s prostitutkou. Wilbur Larch od ní ale chytl kapavku. Tato prostitutka po několika letech čekala dítě a právě dr.Larch se stal jejím porodníkem. Porod ale nepřežila, její nemoc jí úplně zasáhla do všech orgánů.
Protože uměl Homer Wells krásně číst, chodíval předčítat chlapcům Davida Copperfielda od Ch.Dickense a děvčatům Janu Eyrovou od Ch.Bronteové. Oba dva příběhy jsou totiž spjaty se sirotčincem.
Když byl Homer v pubertě, jeho kamarádka ze sirotčince Melony mu dala fotku s ženou, která mla v ústech poníkův penis. Melony chtěla po Homerovi, aby našel její záznam o rodičích u dr.Larche, naoplátku mu provede to, co žena na fotce poníkovi. Tak začal sexuální život Homera Wellse. Homer poté slíbil Melony, že nikdy bez ní ze sirotčince neodejde.
Když Homer dospěl, stal se učněm dr.Larche, který byl závislým na inhalování éteru, což byl přípravek, který podával ženám, aby necítily bolest.
Homer Wells se učil anatomii prakticky na mrtvolách, které mu sháněl dr.Larch. Svůj první císařský řez provedl Homer bez asistence dr.Larche. Přivedli mu na sál ženu, která měla hrozné křeče. Homer vše zvládl a ženu i dítě zachránil.
Ve státě Maine na pobřeží leží vesnice Heart´s Heaven, ve které žila početná rodina Worthingtonových. Ti vlastnili sad „Mořská vyhlídka“. Olive Worthingtonová (původně Alice Beanová) byla manželkou Wallace Worthingtona, kterému říkali Senior. Měli syna Wallyho.
Další rodinou v Heart´s Heaven byli Ray Kendall a jeho dcera Candy Kendallová, která poté navázala vztah s Wallym Worthingtonem. Candy zanedlouho otěhotněla, však ona i Wally na dítě nebyli připraveni a tak se rozhodli pro potrat, kvůli kterému vyhledali St.Cloud´s. Wally a Candy se zde seznámili s Homerem Wellsem, který s nimi odjel na farmu do Heart´s Heaven. Doktor Larch si uvědomil, že pro něj Homer moc znamená, neustále mu psal dopisy a stýskalo se mu po něm. Homerovi nebyl také dr.Larch lhostejný. Kvůli Homerovi utekla Melony ze St.Cloud´s, protože ji kdysi slíbil, že bez ní neodejde. Melony putovala z města do města, našla si i přítelkyni Lornu, se kterou navázala lesbický vztah. Lorna ji pak ale podvedla s mužem, proto se s ní Melony rozešla.
Homer se na pobřeží naučil řídit auto, plavat, česat stromy a mnoho dalších věcí. Zpět se mu ale do St.Cloud´s nechtělo. Jedním z důvodů byla jeho láska ke Candy. Candy Homera také milovala, milovala však i Wallyho.
V Heart´s Heaven Homera měl každý rád, dokonce Olive, matka Wallyho, ho brala jako vlastního syna.
Když vypukla válka, Wally odešel, protože toužil po řízení letadel. Létal do Číny, nad Barmou a vypomáhal při válce. Byl ale sestřelen a dlouho nezvěstný. Homer do války nemusel, protože žil v domnění od dr.Larche, že má srdeční vadu. Dr.Larch se totiž také zabýval tím, že si vymýšlel a upravoval dějiny. Například když některé z dětí zemřelo, vymyslel pro ně adoptivní rodinu. A tak se stalo i s Fuzzy Stonem, který zemřel, když byl malý. Dr. Larch ho přiřadil k fiktivní rodině, dokonce z něj udělal lékaře, který se uchází o místo v St.Cloud´s.
Homer a Candy se sblížili natolik, že Candy otěhotněla. Odjeli spolu do St.Cloud´s, aby utajili její těhotenství. Narodil se jim syn Angel Wells, a protože se museli vrátit zpět na Mořskou vyhlídku, vymysleli si, že dítě adoptovali.
Mezitím byl nalezen Wally, který následkem havárie letadla ochrnul a zůstal na vozíčku. Po smrti Olive se Candy za Wallyho provdá a žije spolu s Homerem a Angelem v jednom domě. Neustále je ale trýzní myšlenka, že by měli říci pravdu, nechtějí však nikomu ublížit. Tajně se proto scházejí v noci v moštárně.
Za 15 let na Mořskou vyhlídku přijíždí parta černých česáčů, v čele s panem Rose, jeho dcerou Rose Rosovou a její novorozenou dcerou. Do Rose se zamiluje Angel, to se však nelíbí jeho otci. Rose Rosová je těhotná, později se ukáže je otcem je právě její otec, který ji mlátí a znásilňuje. Homer zavolá do St.Cloud´s, zjistí, že dr.Larch zemřel, předávkoval se éterem. Proto se rozhodne provést dívce potrat právě on. V tu chvíli si uvědomí, že každá žena by se měla sama rozhodnout, zda dítě chce či nikoliv a proto by tu měl být člověk, který by měl ženě vyhovět a provést jí potrat. Melony konečně po tolika letech vyhledá Homera, zjistí ale, že je úplně jiný než kdysi, odsuzuje ho, že svému synovi neřekne pravdu a proto se vrací zpět kde své přítelkyni Lorně.
Homer a Candy řeknou Angelovi a Wallymu pravdu a Homer se vrací zpět do St. Cloud´s, už ne jako Homer Wells, nýbrž Fuzzy Stone, aby vykonával „dílo Boží“ místo dr.Larche.

Úryvek:
Byl užitečný, byl zamilovaný – a milován – a očekával dítě. Co víc si přát? Říkal si v duchu při denních vizitách. Jiní lidé možná hledají útěk ze stereotypu, sirotek však běžný denní život nutně potřebuje.

Věděl už, že si nemůže hrát na Boha v tom nejhorším smyslu; může-li operovat Rose Rosovou, jak by mohl odmítnout pomoc někomu cizímu? Jak by mohl vůbec někoho odmítnout? Pouze bůh dělá takováhle rozhodnutí. Dá jim zkrátka, co potřebují. Sirotka nebo potrat.

Názor:
Nádherný příběh, který naznačuje, že neexistují žádná pravidla, pokud jde o život. Pravidla, která jsou stanovená, všichni tajně porušují v zájmu svém a hlavně v zájmu svých nejbližších.
V té době byly potraty nelegální, však dr.Larch zastával názor, že žena by se sama měla rozhodnout, proto potraty prováděl tajně. V celé knize jde o to, pomáhat druhým lidem, brát ohledy na druhé, raději ublížit sobě než druhý. Příběh je plný lásky, ale i smutku (milostný trojúhelník). Homer, zprvu držící společenské normy, se změní a uvědomí si, co je v životě důležité, co je jeho posláním a v čem je „užitečný“.
12.04.2010 11:02:21 | Autor: PetraKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se