Můj svět - literatura, film, kreativnost

První věc, kterou si spisovatel musí osvojit, je v umění předvádět to, co cítí, na to, co chce, aby cítili druzí. Albert Camus Život je jako divadlo. Nezáleží jak dlouhé představení bylo, ale jak dobře se zahrálo.

John Irving - Svět podle Garpa


Z anglického originálu The World According to Garp. Vydáno roku 1978 nakladatelstvím E.P. Dutton v New Yorku. Přeložil Radoslav Nenadál.

Garpova matka Jenny Fieldsová měla odpor k mužům. Jednoho dne se ale rozhodla, že chce být matkou. Seznámila se s věžním střelcem, který utrpěl při bombardování velké zranění mozku. Nedovedl říct jediné slovo než „Garp“ a jediné co ho drželo při životě byla jeho erekce. A tak byl zplozen syn Jenny Fieldsové, kterého pojmenovala T.S. Garp. Garp vyrůstal jen se svou matkou, která pracovala jako zdravotní sestra. Studoval na Steeringské škole, chodil na zápasy a měl hodně kamarádů. Na zápase se seznámil i se svou budoucí ženou Helenou, která si chtěla vzít pouze spisovatele. Po maturitě odcestoval se svou matkou do Vídně. Jenny zde napsala svůj dlouhý životopis „Sexuálně podezřelá“, který ji všude proslavil. Stala se slavnou feministkou a spřátelila se s mnoha ženami. Její slávu ji Garp v duchu záviděl, protože jeho romány „Penzion Grillparzer“ ani „Otálení“ neuspěly. Zatímco byl s matkou ve Vídni, Heleně neustále psal dopisy a tajně uspokojoval s prostitutkami svoji „chlípnost“. Po návratu z Vídně se oženil s Helenou, narodil se jim syn Duncan. Garp se dále pokoušel psát, zatímco Helena vyučovala na vysoké škole. Seznámil se s dalšími lidmi, např. s Alicí, která měla vadu řeči, a jejím manželem Harrym, dopadl násilníka, který zneužil dítě. Měl poměr s několika ženami, většinou to byly studentky, které hlídaly jeho děti.
Narodil se druhý syn Walt. Z Garpa se stal starostlivý otec, své děti hlídal a měl o ně velký strach. Helna měla poměr se studentem Michaelem Miltonem. Jednoho večera, když se s ním v autě rozcházela, stalo se neštěstí. Garp do toho auta s dětmi naboural a nejmladší syn Walt havárii nepřežil. Garp po delší době napsal příběh, který ho velice proslavil, jmenoval se „Svět podle Bensenhavera“. Příběh plný násilí, surovosti a strachu ze smrti. Garp a Helena se rozhodli mít další dítě. Narodila se jim holčička Jenny. Garpova matka, slavná feministka zemřela, zastřelil ji fanatický žárlivec a odpůrce tohoto ženského hnutí. Garp se setkal s Ellen Jamesovou. Když byla Ellen malá, byla znásilněna a poté jí byl vyříznut jazyk, aby nic nemohla říct. Na to vznikla skupina stoupenkyň Ellen Jamesové, ženy si nechaly vyříznout jazyk.
Garp tyto ženy nenáviděl a přijal Ellen za svou. Jednoho dne, když zrovna trénoval se svým mužstvem, do místnosti vstoupila Pú Percyová, členka stoupenkyň, mimo jiné i jeho známá z dětství. Pú Garpa zastřelila, Garp zemřel.
Po Garpově smrti se Helena již nevdala, spolu s Robertou Muldonovou, transsexuálkou a rodinnou přítelkyní, se starala o zbytek celé rodiny.

Úryvek:
Garp vyndal píšťalku a zavolal: „Patnáct sekund!“ To byl také čas, který zbyval jemu samotnému…
Garp se podíval na Helenu, mohl hýbat jedině očima. Viděl, že se na něho Helena snaží usmívat. Garp se ji pokoušel ubezpečit: „Nic si z toho nedělej – no co, jestli po smrti už není žádný život? Ale zato je život po Garpovi – věř mi.“
Bylo mu třiatřicet, jako Heleně. Ellen Jamesové bylo nedávno dvacet. Duncanovi třináct. Malé Jenny Garpové měli být tři. Waltovi by bývalo bylo osm.

Názor:
Osudy hrdinů se prolínají, vše spolu nějak souvisí. Garp byl jakýsi živel, ale na druhou stranu velice citlivý, starostlivý. Měl rád svou rodinu a nejbližší. Autor výborně charakterizoval všechny postavy. Používá humor. Líbilo se mi, že je příběh vyprávěn už od počátku, od narození Garpa až po jeho smrt. Je vylíčen celý jeho život, jeho přání i jeho obavy.
12.04.2010 11:03:10 | Autor: PetraKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se