Můj svět - literatura, film, kreativnost

První věc, kterou si spisovatel musí osvojit, je v umění předvádět to, co cítí, na to, co chce, aby cítili druzí. Albert Camus Život je jako divadlo. Nezáleží jak dlouhé představení bylo, ale jak dobře se zahrálo.

MILAN KUNDERA - MONOLOGY

(poezie)
Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1965 jako svou 2408.publikaci, vydání třetí, změněné. Ilustrace, obálka, vazba a typografická úprava Zdenek Seydl.

Monology, Chtěla bych odtud odejít, Situace, Voják Urban, Blouznění, Monolog o velikém spánku, Malý slovník naučný.

Touha po spánku
- žena touží po usínání vedle muže, bez kterého nemůže žít, muž ji však nemiluje, pouze ji využívá, nechce vedle ní usínat, chybí cit.

Všechno je prozrazeno, jsou spolu naposled
= on ji prosí, ať zůstane, že se o ni postará, ví, že ji už nikdy neuvidí, pokud odjede. Ona říká, že musí jet, ale je jí, jako kdyby „vstupovala do rakety, kterou vystřelují do prázdnot“.

Proč jsi tak krásná
- žena je krásná, muž se ptá, proč není alespoň trochu ošklivá. Nemůže prý s ní žít, protože by byl příliš vystaven společnosti.

Kdybys tak raději mlčel
- žena nevěří muži, že ji miluje, protože sama ví, že to není pravda, že miluje jinou. Raději ať mlčí, když ji nemiluje, jako tenkrát mlčel, když ji miloval.

Voják Urban
- voják je a vojně, nedostane dlouho dovolenku, všichni se mu vysmívají, že jeho žena Máří si našla jiného, zastřelí se.

Infarkt
- žena muži neustále něco vyčítá, nevšímá si jeho zdravotního stavu, už delší dobu vedle sebe žijí a nevšímají si potřeb toho druhého.

24.05.2010 08:38:18 | Autor: PetraKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se